Cup Results 2018

Update: Scoresheets

We have scanned all the score sheets into the reggie system. Entrants can login using their reggie user ID and password to view their score sheets. https://reggiebeer.com/

Here’s the process:
  • Go to ReggieBeer.com
  • Click Login / Login, enter last name, choose first name from drop-down, and enter password
  • Go to My Account / Entries
  • Click to show All competitions and All styles
  • Each entry is listed, and if there is a scanned scoresheet, it’s a Rnd1 link on that line

We will not be mailing them out to people this year.

 

Medal Place Brewer Name Sub Style Beer Name Club
Standard American Beer (9 entries)
1 Tristan McCoy 1C: Cream Ale Dad Jokes Browns Point Homebrew Club (Tacoma, WA)
CoBrewer: Kyle Jung
2 Andrew H Allport 1C: Cream Ale None
3 Dan Hansen 1B: American Lager Dilly Dally Greater Everett Brewers League (Lynnwood, WA)
Czech and International Lager (9 entries)
1 Jesse Nickerson 3C: Czech Amber Lager Ivana Trump Bellingham Homebrewers Guild (Bellingham, WA)
2 Justin Westcott 2A: International Pale Lager Is it Summer Yet Pilsner Browns Point Homebrew Club (Tacoma, WA)
3 David Leakey 3B: Czech Premium Pale Lager None
Pale Malty European Lager (13 entries)
1 Henry Friedman 4C: Helles Bock From Hell and Bock Cascade Brewers Guild (Woodinville, WA)
2 Philip Cammarano 4B: Festbier Festbier Browns Point Homebrew Club (Tacoma, WA)
3 Dan Hansen 4C: Helles Bock Greater Everett Brewers League (Lynnwood, WA)
Pale Bitter European Beer (13 entries)
1 Garreth Wippel 5D: German Pils German Pilsner Browns Point Homebrew Club (Tacoma, WA)
2 James Dunlap 5D: German Pils J D Pils Cascade Brewers Guild (Woodinville, WA)
3 Len Hallock 5B: Kolsch Havanutha Kolsch Oregon Brew Crew (Portland, OR)
Amber European Beer (10 entries)
1 Louis Strowger 6A: Marzen Lou’s BrauHaus Marzen West Sound Brewers (Poulsbo, WA)
2 Dave Frombach 7A: Vienna Lager Du Hast Lager West Sound Brewers (Poulsbo, WA)
3 Josh Sparkman 7A: Vienna Lager None
Dark and Strong European Beer (9 entries)
1 Philip Cammarano 8B: Schwarzbier Thomas Browns Point Homebrew Club (Tacoma, WA)
2 Garreth Wippel 9C: Baltic Porter Baltic Porter Browns Point Homebrew Club (Tacoma, WA)
3 Garreth Wippel 8B: Schwarzbier SCHWARTZBIER Browns Point Homebrew Club (Tacoma, WA)
Pale British and Commonwealth Beer (8 entries)
1 Carolyn Parsey 12B: Australian Sparkling Ale Waltzing Matilda Dukes Of Ale (Albuquerque, NM)
2 Mike Zabel 11C: Strong Bitter extra sexy bitter Bellingham Homebrewers Guild (Bellingham, WA)
3 Justin Westcott 11C: Strong Bitter Truth in Sincerity ESB Browns Point Homebrew Club (Tacoma, WA)
Scottish and Irish Ale (9 entries)
1 Justin Westcott 15A: Irish Red Ale Baby Small Irish Red Browns Point Homebrew Club (Tacoma, WA)
2 Troy Wormsbecker 14B: Scottish Heavy Wee Light Browns Point Homebrew Club (Tacoma, WA)
3 Ryan Wallace 15A: Irish Red Ale On the Rip Irish Red Ale None
Dark British and Irish Beer (15 entries)
1 Len Hallock 16D: Foreign Extra Stout Havanutha Foreign Extra Stout Oregon Brew Crew (Portland, OR)
2 Tony Ochsner 13A: Dark Mild Talli the Timid Cascade Brewers Guild (Woodinville, WA)
3 Troy Niemeyer 16B: Oatmeal Stout Snowmeal Stout South Sound Suds Society (Olympia, WA)
Strong British Ale (9 entries)
1 Adam Parsons 17C: Wee Heavy Cascade Brewers Guild (Woodinville, WA)
2 Tim Frommer 17D: English Barleywine The Tories Are Killing Britain Cascade Brewers Guild (Woodinville, WA)
3 Matthew Hibbs 17C: Wee Heavy Cowtown Wee Heavy Browns Point Homebrew Club (Tacoma, WA)
Pale American Ale (26 entries)
1 Dave Frombach 18B: American Pale Ale Citra Pale West Sound Brewers (Poulsbo, WA)
2 David Leakey 18A: Blonde Ale Casey’s Blonde None
3 Troy Niemeyer 18B: American Pale Ale Amarillo By Morning South Sound Suds Society (Olympia, WA)
Amber and Brown American Beer (10 entries)
1 Matt Yoakum 19B: California Common Trail Breaker NW Common Bellingham Homebrewers Guild (Bellingham, WA)
2 Len Hallock 19A: American Amber Ale Havanutha Amber Ale Oregon Brew Crew (Portland, OR)
3 Len Hallock 19B: California Common Havanutha Cal Common Oregon Brew Crew (Portland, OR)
American Porter and Stout (17 entries)
1 Kris Haskins 20B: American Stout Known Quantity None
2 Dave Frombach 20A: American Porter Poulsbo Porter West Sound Brewers (Poulsbo, WA)
3 Hiroshi Oki 20B: American Stout None
American IPA (22 entries)
1 Dave Frombach 21A: American IPA Victim of Hops West Sound Brewers (Poulsbo, WA)
2 Justin Westcott 21A: American IPA Is it Summer Yet IPA Browns Point Homebrew Club (Tacoma, WA)
3 Rob Rothschiller 21A: American IPA Summer Squeeze None
Specialty IPA (21 entries)
1 Len Hallock 21B: Specialty IPA Havanutha Hazy IPA Oregon Brew Crew (Portland, OR)
2 Trevin Steepy 21B: Specialty IPA White Lap Leaded Premium None
3 Anthony Morones 21B: Specialty IPA Hop Blood Chop and Brew (Bothell, WA)
Strong American Ale (10 entries)
1 Luke Brannon 22A: Double IPA Double Crush Bothell Homebrewers (Bothell, WA)
2 Matthew Hibbs 22C: American Barleywine Marleywine Browns Point Homebrew Club (Tacoma, WA)
3 Matthew Hibbs 22A: Double IPA Jotunn IPA Browns Point Homebrew Club (Tacoma, WA)
European Sour Ale (12 entries)
1 Beth Hawes 23D: Lambic Browns Point Homebrew Club (Tacoma, WA)
2 Tony Ochsner 23F: Fruit Lambic Raspberry ‘Lambic’ Cascade Brewers Guild (Woodinville, WA)
3 Christopher Gear 23C: Oud Bruin Wild Thang High Desert Brewgade (Sparks, NV)
CoBrewer: Buster Dumbleton
Wheat Beers (10 entries)
1 Brandon Huston 1D: American Wheat Beer Mower Browns Point Homebrew Club (Tacoma, WA)
2 Tristan McCoy 24A: Witbier Ghostride the Wit Browns Point Homebrew Club (Tacoma, WA)
CoBrewer: Kyle Jung
3 Matthew Hibbs 24A: Witbier Moro Wit Browns Point Homebrew Club (Tacoma, WA)
Strong Belgian Ale (22 entries)
1 Jesse Nickerson 25B: Saison Make America Great Again Bellingham Homebrewers Guild (Bellingham, WA)
2 Louis Strowger 25C: Belgian Golden Strong Ale Golden Glory West Sound Brewers (Poulsbo, WA)
CoBrewer: Louis Strowger
3 Dave Frombach 25C: Belgian Golden Strong Ale Belgian Bomb West Sound Brewers (Poulsbo, WA)
Belgian and Trappist Ale (14 entries)
1 Matthew Hibbs 26C: Belgian Tripel Horn of Odin Browns Point Homebrew Club (Tacoma, WA)
2 Gary Black 26A: Trappist Single Monk’s Vespers Jefferson County Home Brewers (JCHB) (Festus, MO)
3 Brian Hale 26D: Belgian Dark Strong Ale Andressa Browns Point Homebrew Club (Tacoma, WA)
Historical and Experimental Beer (10 entries)
1 Jon Lauzon 27: Historical Beer Browns Point Homebrew Club (Tacoma, WA)
2 Philip Cammarano 31A: Alternative Grain Beer Summer Spelt Saison Browns Point Homebrew Club (Tacoma, WA)
3 Tony Ochsner 27: Historical Beer Banjo Riff Cascade Brewers Guild (Woodinville, WA)
American Wild Ale (13 entries)
1 Alex Kuyper 28C: Wild Specialty Beer Oops All Berries None
2 Andrew H Allport 28C: Wild Specialty Beer None
3 Ry Guy Downey 28C: Wild Specialty Beer Blueness None
Fruit Beer (17 entries)
1 Darin Hamm 29A: Fruit Beer Raspberry Gose Bellingham Homebrewers Guild (Bellingham, WA)
2 Brian Hale 29A: Fruit Beer Raspberry Delight Browns Point Homebrew Club (Tacoma, WA)
3 Kyle Marley 29A: Fruit Beer Apricot Wheat Cascade Brewers Guild (Woodinville, WA)
Spiced Beer (15 entries)
1 Jason Crutcher 30A: Spice/Herb/Vegetable Beer Coffee Kolsch Greater Everett Brewers League (Lynnwood, WA)
2 Mike Zabel 30A: Spice/Herb/Vegetable Beer summer saison Bellingham Homebrewers Guild (Bellingham, WA)
Wood-Aged and Smoked Beer (10 entries)
1 Darin Hamm 33B: Specialty Wood-Aged Beer 4C hops and a barrel Bellingham Homebrewers Guild (Bellingham, WA)
2 Garreth Wippel 33B: Specialty Wood-Aged Beer Stumbling Unicorn Browns Point Homebrew Club (Tacoma, WA)
3 Jordan McIntyre 32A: Classic Style Smoked Beer Smoke Rising None
Mead (6 entries)
1 Mac Repman M2C: Berry Mead Blackberry Burst Stilly Mashers (Arlington, WA)
2 William Howe M2D: Stone Fruit Mead Tart Cherry Beer Renegades of Everett Washington (BREW) (Everett, WA)
3 Seth Langford M2C: Berry Mead Cranky Cranberry Cascade Brewers Guild (Woodinville, WA)
CoBrewer: Jacob Hader
Cider (5 entries)
1 Brian Hale C1A: New World Cider Basic Batch Browns Point Homebrew Club (Tacoma, WA)
2 Alex Kuyper C1A: New World Cider Duane ‘The Rock’ Allman None
3 Michael Jutras C1A: New World Cider Cascade Brewers Guild (Woodinville, WA)
Best Of Show – Beer
1 Darin Hamm 29A: Fruit Beer Raspberry Gose Bellingham Homebrewers Guild (Bellingham, WA)
2 Justin Westcott 15A: Irish Red Ale Baby Small Irish Red Browns Point Homebrew Club (Tacoma, WA)
3 Jon Lauzon 27: Historical Beer Browns Point Homebrew Club (Tacoma, WA)
Heavy Medal – Brewer
1 Dave Frombach 5 medals Total points: 11 1st Place Medals: 2
2nd Place Medals: 2
3rd Place medals: 1
2 Justin Westcott 5 medals Total points: 10 1st Place Medals: 1
2nd Place Medals: 2
3rd Place medals: 1
BOS: 2ND PLACE
2 Len Hallock 5 medals Total points: 10 1st Place Medals: 2
2nd Place Medals: 1
3rd Place medals: 2
Heavy Medal – Club
1 Browns Point Homebrew Club (Tacoma, WA) 27 medals Total points: 56 1st Place Medals: 9
2nd Place Medals: 10
3rd Place medals: 6
BOS: 2ND PLACE
BOS: 3RD PLACE
2 Bellingham Homebrewers Guild (Bellingham, WA) 8 medals Total points: 22 1st Place Medals: 5
2nd Place Medals: 2
BOS: 1ST PLACE
3 Cascade Brewers Guild (Woodinville, WA) 10 medals Total points: 18 1st Place Medals: 2
2nd Place Medals: 4
3rd Place medals: 4

Groupings

Group Name Group# SubStyles Included
Standard American Beer 11 1A, 1B, 1C
Czech and International Lager 21 2A, 2B, 2C, 3A, 3B, 3C
Pale Malty European Lager 41 4A, 4B, 4C
Pale Bitter European Beer 51 5B, 5D
Amber European Beer 61 6A, 6B, 7A, 7B
Dark and Strong European Beer 81 8A, 8B, 9A, 9C
Pale British and Commonwealth Beer 111 11B, 11C, 12B
Scottish and Irish Ale 151 15A, 14B, 14C
Dark British and Irish Beer 161 16B, 16D, 15B, 15C, 13A, 13B, 13C
Strong British Ale 171 17A, 17C, 17D
Pale American Ale 181 18A, 18B
Amber and Brown American Beer 191 19A, 19B, 19C
American Porter and Stout 201 20A, 20B, 20C
American IPA 211 21A
Specialty IPA 212 21B
Strong American Ale 221 22A, 22B, 22C
European Sour Ale 231 23A, 23B, 23C, 23D, 23E, 23F
Wheat Beers 242 24A, 1D, 10A
Strong Belgian Ale 251 25A, 25B, 25C
Belgian and Trappist Ale 261 26A, 26B, 26C, 26D, 24B, 24C
Historical and Experimental Beer 271 27, 31A, 34C
American Wild Ale 281 28A, 28B, 28C
Fruit Beer 291 29A, 29B
Spiced Beer 301 30A, 30C
Wood-Aged and Smoked Beer 331 33B, 32A
Mead 351 M1A, M1B, M2C, M2D, M3B
Cider 352 C1A, C2B